Přeskočit na obsah

Turbo 2000

Úvod

Tato stránka je určena všem uživatelům 8bitových počítačů Atari, kteří svůj počítač stále používají nebo mají v úmyslu použítvat společně s datovým magnetofonem doplněným o úpravu Turbo 2000 nebo Super Turbo. Předpokládá se, že máte k dispozici funkční standardní výbavu typického ataristy-kazetáře. Tedy 8bitový počítač Atari, datový magnetofon s turbo úpravou, zaváděcí program na cartridge a při troše štěstí i nějaké staré kazety s programy pro Atari. Najdete zde také základní programové vybavení pro práci se systémem turbo.

Alternativy k používání datového magnetofonu

V dnešní době (2024) jsou velmi populární zařízení, která nahrazují disketovou jednotku. Disketová jednotka vždy byla a je stále mnohem výkonnějším zařízením než datový magnetofon.

Mezi oblíbená zařízení tohoto druhu patří SIO2PCSIO2PC-USBSIO2SD, SDRIVE,SIDE. Vhodné jsou i univerzální cartridge, například AVGCart, UnoCart, UltimateCart.

Všechna zařízení lze vyrobit svépomocí, nebo dokonce hotová objednat. I když se rozhodnete nadále používat i datový magnetofon, zvažte i pořízení jednoho z výše jmenovaných zařízení, určitě se to vyplatí.

Programy ze starých kazet

Magnetický záznam na kazetách (jsou-li rozumně skladovány) dokáže vydržet překvapivě dlouho (klidně i 20 let). Je možné, že budete moci nahrávat programy ze svých starých kazet obvyklým způsobem. Zkuste to a uvidíte. Pokud se nahrávání nedaří, můžete si zkusit opatřit nové kazety, nebo třeba začít používat kazetový adaptér.

Tvorba nových kazet

Jak si opatřit nové kazety a nahrát na ně programy, které si přejete? I když je už dávno nekoupíte hotové v ochodech, lze si je celkem snadno opatřit svépomocí. Potřebujete k tomu vlastně jen běžný osobní počítač a nějaký obyčejný kazetový magnetofon.

Co si přečíst

Než se pustíte do tvorby vlastních kazet, seznamte se s technickou stránkou celé problematiky. Následující materiály vám dovolí se zorientovat:

Kde vzít programy pro Atari

Programy pro Atari (přesněji jejich digitální obrazy) dnes najdete v internetových archivech, odkud si je můžete stáhnout.
Programy jsou v archivech uloženy v různých formách:

 • Binární soubory. Soubory s příponami .xex, řídčeji .com.bin.obj. Tyto soubory lze zkopírovat na kazetu.
 • Obrazy kazet. Soubory s příponou .cas. Tyto soubory lze použít pro kopírování programů na kazetu. Ve většině případů tyto obrazy kazet obsahují standardní (pomalý) záznam.
 • Obrazy disket. Soubory s příponami .atr.xfd nebo .dcm. Velikost těchto souborů je obvykle 90, 130 nebo 180 KB. Obrazy disket nelze použít pro kopírování programů na kazetu.
 • Obrazy cartridge. Soubory s příponami .cart.rom, řídčeji .bin. Tyto soubory nelze použít pro kopírování programů na kazetu

Pro kopírování na kazetu si programy opatřete ve formě binárního souboru, nebo ve formě obrazu kazety. Samozřejmě, že ne všechny programy v takové formě existují (nebo existovaly). Pokud si opatříte program ve formě obrazu kazety, vyzkoušejte jej nejprve v emulátoru.

Následující archivy obsahují mnoho programů ve formě binárních souborů:

Kde vzít kazety

V roce 2024 se magnetofonové kazety stále prodávají. V ČR jsou vcelku dostupné kazety značkek FOX, SoundMaster a MediaRange, zejména v různých e-shopech.
Dříve dostupné a levné kazety Maxell UR90 se od roku 2020 již nevyrábějí, lze je ještě koupit v různých doprodejích. Doporučuji navštívit e-shop www.prodejdvd.cz.

Kde vzít zavaděč

Turbo zavaděče byly značně rozšířené ve formě zásuvného modulu (cartridge). Takovou cartridge dnes seženete jen těžko a často za vysokou cenu.
Existují dvě řešení: 1. Pořídit si univerzální cartridge (viz výše) a zavaděč na ní umístit. 2. Bootovat zavaděč z kazety (to je ovšem pomalejší).

Kazetový adaptér

Místo kazet se můžete rozhodnout používat kazetový adaptér. Kazetové adaptéry jsou levné a dobře dostupné. Oproti kazetám má kazetový adaptér dvě určité nevýhody. 1. Počítač není schopen programově zastavovat tok signálu, 2. Je třeba pečlivě nastavit sílu signálu, který do adaptéru proudí.

Návod na výrobu kazet

Svoje vlastní kazety si můžete vyrobit pomocí programu TURGEN, kazetového či datového magnetofonu, případně kazetového adaptéru. Velmi podrobné návody jak to provést jsou zde:

Jak zavádět programy uložené v systému Turbo 2000 z kazety do počítače

Turbo zavaděč na cartridge

Turbo zavaděče se ve většině případů dodávají na cartridge vybavené tlačítkem.

 1. Stiskněte (a držte) tlačítko na cartridge
 2. Krátce stiskněte klávesu RESET
 3. Pusťte tlačítko na cartrigde
 4. Přetočte magnetofon těsně před začátek programu, který chcete zavést
 5. Postupujte podle pokynů na obrazovce. Obvykle stačí stisknout libovolnou klávesu k zahájení načítání z kazety.

Některé cartridge se samy aktivují při pouhém zapnutí počítače. Opakovanou aktivaci u takových cartridge (je-li počítač již zapnut) proveďte krátkým stiskem tlačítka na cartridge a následným krátkým stiskem klávesy RESET.

Turbo zavaděč na kazetě

Kazetová verze turbo zavaděče se z kazety bootuje.

Není li počítač zapnut, postupuje následovně:

 1. Stiskněte (a držte) klávesy START a OPTION
 2. Zapněte počítač, počkejte na pípnutí
 3. Pusťte klávesy START a OPTION
 4. Přetočte magnetofon těsně před začátek záznamu se zavaděčem
 5. Stiskněte libovolnou klávesu

Nejprve uslyšíte vysoký zaváděcí tón (cca 12 s), poté se načtou dva standardní bloky a jeden turbo blok. Pak je zavaděč připraven načíst a spustit program uložený v systému Turbo 2000.

Je-li počítač již zapnut, postupujte následovně:

 1. Stiskněte klávesu RESET. Vyčkejte, než se objeví nápis READY.
 2. Zadejte příkaz BYE a stiskněte klávesu RETURN. Tím se spustí test počítače (SELF TEST).
 3. Stiskněte (a držte) klávesy START a OPTION
 4. Krátce stiskněte klávesu RESET, počkejte na pípnutí
 5. Pusťte klávesy START a OPTION
 6. Přetočte magnetofon těsně před začátek záznamu se zavaděčem
 7. Stiskněte libovolnou klávesu

V případě, že se po počátečním stisku klávesy RESET neobjeví nápis READY, zkuste stisknout klávesu RESET ještě jednou. Pokud počítač opět nereaguje, musíte jej vypnout.

Jak si upravit magnetofon pro Turbo 2000

Pokud se rozhodnete upravit si magnetofon na Turbo 2000 vlastními silami, pomohou vám následující návody:

Základní programové vybavení

Balíček zavaděčů, kopírovacích programů a utilit: turbo2000_survival_kit.zip