Úvod
Tato stránka je určena všem uživatelům 8bitových počítačů Atari, kteří svůj počítač stále používají nebo mají v úmyslu použítvat společně s datovým magnetofonem doplněným o úpravu Turbo 2000 nebo Super Turbo. Předpokládá se, že máte k dispozici funkční standardní výbavu typického ataristy-kazetáře. Tedy 8bitový počítač Atari, datový magnetofon s turbo úpravou, zaváděcí program na cartridge a při troše štěstí i nějaké staré kazety s programy pro Atari. Najdete zde také základní programové vybavení pro práci se systémem turbo.
Alternativy k používání datového magnetofonu
V dnešní době (2024) jsou mezi Ataristy velmi populární zařízení, která nahrazují disketovou jednotku. Disketová jednotka vždy byla a je stále mnohem výkonnějším zařízením než datový magnetofon.
Mezi oblíbená zařízení tohoto druhu patří SIO2PC, SIO2PC-USB, SIO2SD, SDRIVE, SDRIVE-MAXX, SIDE. Vhodné jsou i univerzální cartridge, například AVGCart, UnoCart, UltimateCart, SUBCART.
Všechna zařízení lze vyrobit svépomocí, nebo dokonce hotová objednat. I když se rozhodnete nadále z nějakého důvodu používat i datový magnetofon, zvažte i pořízení jednoho z výše jmenovaných zařízení, určitě se to vyplatí.
Programy ze starých kazet
Magnetický záznam na kazetách (jsou-li rozumně skladovány) dokáže vydržet překvapivě dlouho (klidně i 20 let). Je možné, že budete moci nahrávat programy ze svých starých kazet obvyklým způsobem. Zkuste to a uvidíte. Pokud se nahrávání nedaří, můžete si zkusit opatřit nové kazety, nebo třeba začít používat kazetový adaptér.
Nahrávání nových kazet
Jak si opatřit nové kazety a nahrát na ně programy, které si přejete? I když je už dávno nekoupíte hotové v ochodech, existuje několik metod jak si je opatřit.
- Kopírování z diskety na kazetu. To je tradiční metoda. K počítači Atari připojíte datový magnetofon a disketovou jednotku (nebo její moderní náhradu). Na disketu nebo obraz diskety umístíte programy pro Atari a kopírovací program. Kopírovacím programem pak zkopírujete programy z diskety na kazetu. V případě, že máte moderní náhradu disketové jednotky, která nemá druhý SIO konektor, bude se vám hodit tzv. SIO splitter.
- Tvorba s pomocí PC a obyčejného magnetofonu. Moderní metoda. Na PC spustíte program TURGEN, předáte mu programy pro Atari. TURGEN pak vygeneruje signál, který nahrajete obyčejným magnetofonem na prázdnou kazetu. Více podrobností najdete v návodu Tvorba kazet s pomocí programu TURGEN a obyčejného kazetového magnetofonu.
- Samorozbalovací kazetové archivy. Moderní metoda. Na PC spustíte program TURGEN, předáte mu programy pro Atari. TURGEN pak vygeneruje speciální binární soubor (tzv. samorozbalovací kazetový archiv, TSFX) který pak na Atari spustíte z diskety nebo z univerzální cartridge. Po spuštění samorozbalovacího archivu je pak proveden záznam na prázdnou kazetu vloženou do datového magnetofonu. Tato metoda je vhodná, nemáte-li k dispozici obyčejný magnetofon. Jeden samorozbalovací archiv může zaznamenat i celou stranu kazety.
- Kopírování z kazetového adaptéru na kazetu. Moderní metoda. Na PC spustíte program TURGEN, předáte mu program pro Atari. Ke zvukovému výstupu PC připojíte kazetový adaptér, který vložíte do datového magnetofonu připojenému k Atari. Na Atari spustíte kopírovací program, který kopíruje z kazety do paměti a pak na kazetu. Po načtení dat z kazetového adaptéru do paměti vyjmete adaptér z datového magnetofonu, vložíte kazetu a spustíte záznam dat z paměti na kazetu. Tato metoda je vhodná, nemáte-li k dispozici obyčejný magnetofon. Více podrobností najdete v návodu Kopírování souborů na kazetu s pomocí kazetového adaptéru a datového magnetofonu.
Co si přečíst
Než se pustíte do tvorby vlastních kazet, seznamte se s technickou stránkou celé problematiky. Následující materiály vám dovolí se zorientovat:
- Informace o systému Turbo 2000: http://wiki.oldcomp.cz/index.php?title=Turbo_2000.
- Informace o binárních souborech: http://wiki.oldcomp.cz/index.php?title=Bin%C3%A1rn%C3%AD_soubory
- Informace o obrazech kazet: http://a8cas.sourceforge.net/format-cas.html
Kde vzít programy pro Atari
Programy pro Atari (přesněji jejich digitální obrazy) dnes najdete v internetových archivech, odkud si je můžete stáhnout.
Programy jsou v archivech uloženy v různých formách:
- Binární soubory. Soubory s příponami .xex, řídčeji .com, .bin, .obj. Tyto soubory lze zkopírovat na kazetu.
- Obrazy kazet. Soubory s příponou .cas. Tyto soubory lze použít pro kopírování programů na kazetu. Ve většině případů tyto obrazy kazet obsahují standardní (pomalý) záznam.
- Obrazy disket. Soubory s příponami .atr, .xfd nebo .dcm. Velikost těchto souborů je obvykle 90, 130 nebo 180 KB. Obrazy disket nelze použít pro kopírování programů na kazetu.
- Obrazy cartridge. Soubory s příponami .cart, .rom, řídčeji .bin. Tyto soubory nelze použít pro kopírování programů na kazetu
Pro kopírování na kazetu si programy opatřete ve formě binárního souboru, nebo ve formě obrazu kazety. Samozřejmě, že ne všechny programy v takové formě existují (nebo existovaly). Pokud si opatříte program ve formě obrazu kazety, vyzkoušejte jej nejprve v emulátoru.
Následující archivy obsahují mnoho programů ve formě binárních souborů:
- Archiv atarionline.pl – http://atarionline.pl/v01/index.php?ct=katalog
- Archiv a8.fandal.cz – http://a8.fandal.cz/games.php
Kde vzít prázdné kazety
V roce 2024 se magnetofonové kazety stále prodávají. V ČR jsou vcelku dostupné kazety značkek FOX, SoundMaster a MediaRange, zejména v různých e-shopech.
Dříve dostupné a levné kazety Maxell UR90 se od roku 2020 již nevyrábějí, lze je ještě koupit v různých doprodejích. Doporučuji navštívit e-shop www.prodejdvd.cz.
Kde vzít Turbo zavaděč
Turbo zavaděče byly značně rozšířené ve formě zásuvného modulu (cartridge). Takovou cartridge dnes seženete jen těžko a často za vysokou cenu.
Existují dvě řešení: 1. Pořídit si univerzální cartridge (viz výše) a zavaděč na ní umístit. 2. Bootovat zavaděč z kazety (to je ovšem pomalejší).
Kazetový adaptér
Místo kazet se můžete rozhodnout používat kazetový adaptér. Kazetové adaptéry jsou levné a dobře dostupné. Oproti kazetám má kazetový adaptér dvě určité nevýhody. 1. Počítač není schopen programově zastavovat tok signálu, 2. Je třeba pečlivě nastavit sílu signálu, který do adaptéru proudí.
Převod programů z kazet do formy digitálních obrazů
To je náročná práce, která se vyplatí jen pro programové vybavení, které ještě nebylo převedeno do podoby digitálního obrazu. Před započetím takové činnosti nejprve prověřte internetové archivy, zda daný program již byl či nebyl převeden. Více informací najdete na stránkách a8.fandal.cz.
Jak zavádět programy uložené v systému Turbo 2000 z kazety do počítače
Turbo zavaděč na cartridge
Turbo zavaděče se ve většině případů dodávají na cartridge vybavené tlačítkem.
- Stiskněte (a držte) tlačítko na cartridge
- Krátce stiskněte klávesu RESET
- Pusťte tlačítko na cartridge
- Přetočte magnetofon těsně před začátek programu, který chcete zavést
- Postupujte podle pokynů na obrazovce. Obvykle stačí stisknout libovolnou klávesu k zahájení načítání z kazety.
Některé cartridge se samy aktivují při pouhém zapnutí počítače. Opakovanou aktivaci u takových cartridge (je-li počítač již zapnut) proveďte krátkým stiskem tlačítka na cartridge a následným krátkým stiskem klávesy RESET.
Turbo zavaděč na kazetě
Kazetová verze turbo zavaděče se z kazety bootuje.
Není li počítač zapnut, postupuje následovně:
- Stiskněte (a držte) klávesy START a OPTION
- Zapněte počítač, počkejte na pípnutí
- Pusťte klávesy START a OPTION
- Přetočte magnetofon těsně před začátek záznamu se zavaděčem
- Stiskněte libovolnou klávesu
Nejprve uslyšíte vysoký zaváděcí tón (cca 12 s), poté se načtou dva standardní bloky a jeden turbo blok. Pak je zavaděč připraven načíst a spustit program uložený v systému Turbo 2000.
Je-li počítač již zapnut, postupujte následovně:
- Stiskněte klávesu RESET. Vyčkejte, než se objeví nápis READY.
- Zadejte příkaz BYE a stiskněte klávesu RETURN. Tím se spustí test počítače (SELF TEST).
- Stiskněte (a držte) klávesy START a OPTION
- Krátce stiskněte klávesu RESET, počkejte na pípnutí
- Pusťte klávesy START a OPTION
- Přetočte magnetofon těsně před začátek záznamu se zavaděčem
- Stiskněte libovolnou klávesu
V případě, že se po počátečním stisku klávesy RESET neobjeví nápis READY, zkuste stisknout klávesu RESET ještě jednou. Pokud počítač opět nereaguje, musíte jej vypnout.
Jak si upravit magnetofon pro Turbo 2000
Pokud se rozhodnete upravit si magnetofon na Turbo 2000 vlastními silami, pomohou vám následující návody:
- Jednotranzistorová úprava (stránky J. Pechera)
- Dvoutranzistorová varianta úpravy (Igi blog)
- Jednotranzistorová varianta úpravy (Igi blog)
Základní programové vybavení
Balíček zavaděčů, kopírovacích programů a utilit: turbo2000_survival_kit.zip